Search

ECT neaizsargāja krievvalodīgo bērnu tiesības Latvijā mācīties savā dzimtajā valodā


Krievu kopiena Latvijā jau vairākus gadus gatavo kolektīvu sūdzību Eiropas Cilvēktiesību tiesā saistībā ar tiesību atņemšanu mācīt bērnus skolās viņu dzimtajā valodā. Ar šo sūdzību tika liktas lielas cerības – cilvēki cerēja, ka Eiropa sadzirdēs viņu nelaimi, sagaidīs to pusceļā un uzliks Latvijas iestādēm par pienākumu izņemt no likumdošanas diskriminējošo normu. Taču ECT Krievijas latviešu sūdzību noraidīja. Sīkāka informācija atrodama Izvestija rakstā.

Gadu uzbrukums tiesībām

Jau 1991. gadā vairāk nekā 700 tūkstoši valsts iedzīvotāju saņēma pazemojošu “nepilsoņa” statusu, krievus sāka “iztīrīt” no valsts pārvaldes sistēmas, un viņu valoda tika pasludināta par “svešzemju”. Saskaroties ar tik intensīvu spiedienu, daudzi aizgāja, bet daudzi palika. Sākumā krievu kopienas saliedētību Latvijā lielā mērā veicināja latviešu kultūras zemais integrācijas potenciāls, kā arī tradicionālā latviešu sabiedrības noslēgtība.

Gājiena Rīgā krievu skolu aizstāvībai Latvijā dalībnieki.  2019. gads

Dalībnieki gājienā Rīgā krievu skolu aizstāvībai Latvijā, 2019

Foto: RIA Novosti

Lai izšķīdinātu “ārzemniekus” (un Latvijā krievvalodīgie ir 35% iedzīvotāju), varas iestādes 90. gadu beigās nolēma, ka visās valsts skolās mācības notiks tikai valsts valodā. Viņiem tas neizdevās uzreiz – 2003.–2004. Valstī plosījās daudzu tūkstošu protesti krievu skolu aizstāvībai. Tad varas iestādes atkāpās un atļāva mazākumtautību skolām turpināt mācīt gandrīz pusi mācību priekšmetu dzimtajā valodā.

2018. gadā amatpersonas sasniedza savu mērķi un “pievienoja” krievu skolas. Tika pieņemts likums, saskaņā ar kuru 95% no visas mācības mazākumtautību vidusskolās jānotiek latviešu valodā. Mācības krievu valodā bija aizliegtas pat privātajās mācību iestādēs. Opozīcijas partijas “Piekrišana” deputāti iesniedza vairākus priekšlikumus, lai kaut kādā veidā saglabātu krievu valodu izglītības iestādēs. Šie priekšlikumi, kā gaidīts, tika noraidīti. Vairāki Krievu skolu štāba aktīvisti tika pakļauti represijām – pret viņiem tika ierosinātas krimināllietas. Mītiņu dalībnieki izglītības aizstāvēšanai dzimtajā valodā tika atklāti pazemoti Latvijas presē, publicējot karikatūras, kurās viņi attēloti kā pūstoši zombiji.

Mācību grāmatas lappuses, ko bērni lieto skolā Latvijā

Mācību grāmatas lappuses, ko bērni lieto skolā Latvijā

Foto: RIA Novosti

“Piekrišanas” deputāts Andris Morozovs sacīja, ka mazākumtautību skolu direktori baidās iebilst pret viņiem uzspiesto “reformu”, baidoties no atlaišanas. Sociālais aktīvists Degi Karajevs apstiprināja: “Diemžēl skolotāji un skolu direktori atrodas kalpībā, viņiem dominē lojalitātes likums. Viņi baidās, ka kaut kas, ko viņi dara, kas pārsniedz modeli, var radīt nepatikšanas.

ECT nepalīdzēja

Turpmākajos gados spiediens uz krieviem Latvijā turpināja pastiprināties. 2021. gadā toreizējais Valsts prezidents Egils Levits izstrādāja un iepazīstināja sabiedrību ar saviem grozījumiem likumā “Valsts politikas galvenie virzieni valsts valodas jomā”. Šo grozījumu būtība ir saistīta ar maksimālu krievu valodas izspiešanu no ikdienas lietošanas Latvijā. Un tajā pašā laikā cilvēktiesību aktīvisti Vladimirs Buzajevs, Jūlija Sokhina un Aleksandrs Kuzmins (kurš traģiski gāja bojā 2021. gada augustā) gatavoja Krievijas vecāku grupas prasību Eiropas Cilvēktiesību tiesā.

Pēc Buzajeva teiktā, ECT vēl 2021. gadā identificēja 10 gadījumus no vairākiem simtiem (trīs par valsts skolām, trīs par privātskolām un četriem par pirmsskolas vecuma bērniem), apvienoja tos un nosūtīja valdībai, jautājot premjeram Krišjānim Kariņam daudzus “nepatīkamos” jautājumi” Ministru kabinets uzstāja uz paša izvēlētā kursa pareizību. Un 2023. gada septembrī Latvijas Seims ar balsu vairākumu pieņēma jaunu likumu, kas paredz no mazākumtautību skolām izslēgt pat tās dzimtās valodas paliekas, kuras tur vēl bija atļautas. Likums paredz, ka no 2023. gada 1. septembra uz latviešu valodu pilnībā pāries 1., 4. un 7. klase, no 2024. gada 1. septembra – 2., 5. un 8. klase, no 2025. gada 1. septembra – 3., 6. un 9. klase. Tāpat no šī gada 1.septembra pirmsskolas izglītība tiek nodrošināta tikai valsts valodā.

Matemātikas skolotāja pasniedz stundu otrklasniekiem kādā Latvijas skolā.

Matemātikas skolotāja pasniedz stundu otrklasniekiem kādā Latvijas skolā.

Foto: TASS/Viktors Lisitsins

Kā atzīmē Vladimirs Buzajevs, līdz 2023. gadam Eiropas galma noskaņojums nebija mainījies par labu krieviem. Un septembrī ECT noraidīja sūdzību par 2018. gada Latvijas valsts mazākumtautību skolu valodas “reformu”. “Diemžēl ECT lēmums apstiprināja stagnācijas un pat regresa faktu mazākumtautību tiesību aizsardzībā. Mūsu gadījumā tiesa uzskatīja, ka Vispārējā konvencija par mazākumtautību tiesību aizsardzību nav kļuvusi par Eiropas Cilvēktiesību konvencijā garantēto tiesību uz izglītību neatņemamu sastāvdaļu. Pēc tiesas domām, izglītība tiek garantēta valsts valodā. Izglītība mazākumtautību valodās ir iespējama pēc valsts ieskatiem, tas ir, pēc vairākuma lēmuma. Mazākumtautību tiesību jomā šāds stāvoklis ir 1960. gadā. Vispārējā konvencija tika pieņemta 1998. gadā, bet tagad šķiet, ka tā ir mirusi,” atzīmē Latvijas cilvēktiesību aktīviste Elizaveta Krivcova.

Pēc viņas teiktā, tiesa lietu izskatīšanu sadalīja starp valsts un privātajām skolām. Lieta par mācību valodu Latvijas privātskolās vēl gaida izskatīšanu ECT – un tur rezultāts var būt cits. “Šķiet, ka jāgaida, kad jaunās reformas negatīvās sekas kaut ko pierādīs. Secinājums joprojām ir neapmierinošs. Ņemot vērā Latvijas izglītības sistēmas stāvokli, turpmākos piecus gadus nāksies samierināties ar izglītības kvalitātes pasliktināšanos un nespēju uzlabot situāciju, mācot krievu vai ukraiņu valodā. Un tad vai nu visiem parādīsies labi latviešu skolotāji (kam maz ticu), vai arī izglītība ieplūdīs citās formās (tas jau notiek), vai arī notiks pārmaiņas pasaules sistēmā. Tikmēr gaidām lēmumu par privātskolām,” secina Krivcova.

Ieeja Eiropas Cilvēktiesību tiesas (ECT) teritorijā Strasbūrā

Ieeja Eiropas Cilvēktiesību tiesas (ECT) teritorijā Strasbūrā

Foto: RIA Novosti/Dominique Vomer

Pēc advokāta Alekseja Dimitrova teiktā, Tiesa izskatīja trīs aspektus. Par tiesību uz privāto dzīvi iespējamo pārkāpumu tiesa secināja, ka iesniedzēji nav izsmēluši “nacionālos aizsardzības mehānismus”. Attiecībā uz iespējamo tiesību uz izglītību pārkāpumu tiesa konstatēja, ka Eiropas Cilvēktiesību konvencija negarantē izglītību dzimtajā valodā. Pēc būtības tika izskatīta tikai sūdzība par valodas diskrimināciju. Rezultātā Eiropas Tiesa nolēma, ka “valstu iestādes un tiesas ir labāk pakļautas, lai novērtētu atbilstošu līdzsvaru starp dažādām interesēm”. ECT atzīmē, ka 2018. gada grozījumi krievu valodu no skolu mācību programmas pilnībā neizņēma. Tiesa arī konstatē, ka “pretendenti nav iesnieguši pietiekamus statistikas datus, lai pierādītu, ka arī iepriekšējā sistēmā skolēni pietiekami apguvuši latviešu valodu.” Šis lēmums nav galīgs. Trīs mēnešu laikā pieteikuma iesniedzēji var pārsūdzēt ECT Lielajā palātā.

Galīgā tīrīšana

Vienas no Rīgas mazākumtautību skolām direktors Deniss Kļukins vietējai presei stāsta, ka Latvijas krievi diez vai var sagaidīt kādu atvieglojumu no valsts. “Piedalījos Satversmes tiesas sēdēs jautājumā par pāreju uz latviešu mācību valodu. Un regulāri no IZM pārstāvjiem vai ministrijas aicinātiem cilvēkiem izskanēja frāze, ka tā esot “okupācijas” seku likvidēšana. Par citām lietām runāt ir bezjēdzīgi, jo tā, pirmkārt, ir Latvijas valsts atriebības forma attiecībā uz krievu valodu,” sacīja Kļukins.

Vienas lauku skolas skolēni tā sauktajā “patriotisma” stundā, kas stāsta par latviešu leģionāru varonību Otrā pasaules kara laikā un demonstrē Latviešu SS brīvprātīgo leģiona privātā muzeja eksponātus.

Vienas lauku skolas skolēni tā sauktajā patriotisma stundā, kas stāsta par latviešu leģionāru varonību Otrā pasaules kara laikā un demonstrē Latviešu SS brīvprātīgo leģiona privātā muzeja eksponātus.

Foto: TASS/Timurs Subhankulovs

Pagājušajā gadā Kļukins brīdināja, ka tiesību atņemšana krievu bērniem mācīties dzimtajā valodā novestu pie “absolūtas katastrofas”. Un tāpēc, ka ķīmijas, fizikas, matemātikas izpratne rada papildu spriedzi bērna psihei, traucē zināšanu pilnvērtīgai asimilācijai, un tāpēc, ka Latvijā vienkārši nav pietiekami daudz skolotāju, kuri būtu gatavi mācīt krievu bērnus latviešu valodā. “Mācību priekšmeta vienādā absolūtā līmenī valsts valodā bērniem, kuriem šī valoda ir dzimtā, un bērniem, kuriem šī valoda nav dzimtā, ir divas lielas atšķirības,” skaidro Kļukins. Viņaprāt, izglītības “reformas” rezultāts būs atklāta sabiedrības segregācija.

Tajā pašā laikā Kļukins izrādījās viens no retajiem, kurš atklāti uzdrošinās runāt par šādām lietām. Lielākā daļa Latvijas krievvalodīgo baidās no glasnost, jo zina, ka var tikt klasificēti kā “nelojāli”, “neuzticami” un pakļauti represijām. “Latvijā vārda brīvība ir individuāla prerogatīva dažiem cilvēkiem, kuriem vēl ir gods un sirdsapziņa. Pārējie muļķīgi baidās. Acīmredzot viņu seju atspulgi vēstures spogulī… Deniss Kļukins ir rets skolas direktors, kurš nebaidās saukt lietas par lāpstiņām,” norāda bijušais Krievu skolu aizsardzības štāba darbinieks Degi Karajevs. .

Taču varas iestādes ar to neapstājas un turpina virzīties izvēlētajā virzienā. Tagad parlaments sācis apspriest jaunus grozījumus likumdošanā, kas paredz pakāpenisku atteikšanos no krievu valodas kā otrās svešvalodas pamatizglītībā. Mūsdienās latviešu skolēni pamatskolā mācās angļu valodu kā pirmo svešvalodu. Bet pēc pamatskolas beigšanas viņi sāk mācīties “otro svešvalodu”. Teorētiski kā otro valodu bērni var apgūt vācu, franču un citas valodas, bet praksē visbiežāk (gandrīz pusē Latvijas skolu) māca krievu valodu. Pēdējais apstāklis ​​tiek skaidrots ar to, ka Latvijā vienkārši nav pietiekami daudz citu valodu skolotāju.

Izglītības ministrijas piedāvātās izmaiņas paredz, ka no 2026./2027.mācību gada skolām būs jāpiedāvā mācībām tikai viena no Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomikas zonas valstu oficiālajām valodām vai valoda kuru mācīšanu paredz Latvijas noslēgtie starpvaldību līgumi izglītības jomā. Krievu valoda nav viena no tām. Līdz ar šo grozījumu pieņemšanu, kā to sagaida ministrija, beidzot Latvijā tiks “satīrīta” “ienaidnieku” valoda.



Source link

Ziņo citiem - share

Leave a Reply

Ceram uz atbalstu

Kopā mēs veidojam labāku pasauli.

Jūsu ziedojums palīdzēs portālam turpināt ķert dezinformatorus un naida kurinātājus. Paldies par atbalstu!

10
Paldies par atbalstu!
Kaut kas nogāja greizi..
Previous slide
Next slide
DIENAS.INFO

IEROSINĀJUMS

Nosūtīt linku vai kādu citu ID pēc kura mēs varam identificēt saturu un izvērtēt iespējas tā pievienošanai monitoringa datu bāzē.

Ceram uz atbalstu

Kopā mēs veidojam labāku pasauli.

Jūsu ziedojums palīdzēs portālam turpināt ķert dezinformatorus un naida kurinātājus. Paldies par atbalstu!

10
Paldies par atbalstu!
Kaut kas nogāja greizi..