Search

Izlasiet – brīnišķīgs teksts par izcilo mākslinieku no Vitebskas, par kuru, diemžēl,

Izlasi – brīnišķīgs teksts par izcilo mākslinieku no Vitebskas, par kuru, diemžēl, maz kas zina… Tikmēr viņš izaudzināja veselu plejādi slavenību, kuru vidū bija arī Marks Šagāls. Traģiskas beigas. Yudel Peng gleznoja lieliskas gleznas, bet atteicās tās pārdot. Viņš nevēlējās tirgoties ar iedvesmu…

ebreju renesanses tēvs divdesmitā gadsimta sākuma mākslā.
82 gadu vecumā viņu nežēlīgi ar cirvi uzlauza greizsirdīgs komisārs, dusmīgs, ka viņa sieva bija uzgleznota kailā stilā.
gadā mākslinieks tika nogalināts mājāsSkatīt vairāk Vitebska 1937. gada 1. marts.
  • izcils baltkrievu mākslinieks, skolotājs Judels Pens bija skolotājs veselai spožu ebreju mākslinieku plejādei: Markam Šagālam, El Lisickim, Džozefam Zadkinam, Deividam Jakersonam, Iļjam Čašnikam…
Tas bija Yudel Peng, kurš radīja Vitebskā pirmā mākslas skola, kas vienlaikus kļuva par pirmo ebreju mākslas iestādi.
Lai gan Pana skola bija provinciāla, tā sniedza iespēju ebreju bērniem iegūt māksliniecisko izglītību, nebraucot uz Viļņu, Odesu vai Sanktpēterburgu.
Yudel Pan bija leģenda par Vitebsku, tās orientieri; viņu pazina un cienīja visi pilsētnieki.
Izcils portretu gleznotājs un kolorists Pengs bija iemīlējies Rembranta darbos.
Paša mākslinieka darbus var saukt par etnogrāfisku dzejoli, kas veltīta Vitebskas ebreju kopienas locekļu dzīvei un ikdienai.
Judela Pana audeklos attēloti ebreji – maiznieki un ubagi, celtnieki un rabīni, parādot viņu intereses, dzīvi, ikdienas darbu un vēsturi.
Atgriežoties skolā, viņš dažu sekunžu laikā varēja uzzīmēt visu, ko redzēja. Taču brīnišķīgu atsauksmju vietā viņš no Čedera skolotāja saņēma draudīgu moralizēšanu par cilvēku attēlošanas aizliegumu. Agrā jaunībā viņš kļuva par bāreni un pēc tam ieguva darbu kā gleznotāja māceklis.
Gleznotājs, kurš bija redzējis viņa skices, nešaubījās, ka vēl dzirdēs par savu mācekli, taču viņš nesteidzās atlaist talantu, kas viņam nesa ienākumus un jaunus klientus. Taču kādu dienu viņš ieradās pieņemt sava audzēkņa darbu un, apbrīnojot krāsotās kāpnes, satvēra margas. Iedomājieties viņa pārsteigumu, kad viņa roka vienkārši paslīdēja pa gaisu, neatrodot atbalstu: margas uz kāpnēm bija novilktas, taču tik detalizēti, ka nebija iespējams tās atšķirt no īstajām. Tajā brīdī gleznotājs saprata, ka vairs nevar noturēt šādu talantu savā darbnīcā – zēns saņēma piemaksu pusgada algas apmērā, un ar to viņam pietika, lai dotos uz Sanktpēterburgu.
1880. gadā Judels Pens iestājās Mākslas akadēmijā.
Pēc akadēmijas beigšanas viņš dzīvoja Dvinskā un Rīgā, kur iepazinās ar baronu N. Korfu, kurš uzaicina gleznotāju uz savu Vitebskas muižu, kur barona draugi ir I. Repins, J. Klevers u.c.
1891. gadā Judels Pans apmetās uz dzīvi Vitebskā un gadu vēlāk tur atvēra privātu zīmēšanas un glezniecības skolu, kas pastāvēja līdz 1919. gadam – pirmo ebreju mākslas skolu Krievijā, kuru Marks Šagāls pārveidoja par Vitebskas mākslas skolu (pastāvēja līdz 1941. gadam). ).
Viņa mājā nebija gandrīz nekā, izņemot gleznas – visas istabas bija ar tām izkārtas. Pengs atteicās pārdot savus darbus, kurus viņš neradīja pēc pasūtījuma – pat Tretjakova galerijai, kas vēlējās iegūt vairākas viņa gleznas, tika atteikts. Un uz visiem apmulsušo radinieku jautājumiem, kāpēc viņš nepārdod gleznas, kad pats atrodas diezgan sliktā situācijā, viņš atbildēja: “Bērni, es nepārdodu savu iedvesmu.”
Līdz savu dienu beigām Panam nebija savas ģimenes. Protams, viņš iemīlēja, bija romāni un daži citi. Viņas mīļāko vidū bija, piemēram, vietējā gubernatora meita. Viņš uzgleznoja viņu kail stilā – un par šīm gleznām Pengam tika piedāvātas pasakainas summas, taču viņš tās paturēja sev. Atbildot uz jautājumiem, kāpēc viņš nedibināja ģimeni, Pans vienmēr atbildēja: “Es varētu kļūt par vīru, tēvu un vectēvu, bet kāds mākslinieks tad es būtu?” Pēdējos dzīves gadus viņš pavadīja pilnīgi viens, māsa viņu pieskatīja – un brālēni ik pa laikam nāca ar jautājumiem par gleznu pārdošanu, saņemot kārtējo atteikumu.
Šie paši radinieki kļuva par galvenajiem aizdomās turamajiem Judela Penga slepkavības krimināllietā. Ar cirvi līdz nāvei uzlauztais 82 gadus vecā mākslinieka ķermenis tika atklāts 1937. gada 1. martā viņa dzīvoklī. Penga radinieki apgalvoja, ka dienu iepriekš viņi satikuši mākslinieku kopā ar svešinieku, kuru Pens iepazīstināja kā bijušo studentu. Taču vietējā izmeklēšana “konstatēja”, ka Penga māsīca tik ļoti sapņoja par savu kolekciju, ka uzaicināja viņu apprecēties ar viņas meitu. Penga atteicās, un tad viņa sāka pastāvīgi sūtīt pie viņa savus bērnus, mēģinot noskaidrot, kur mākslinieks glabā savu naudu. Rezultātā visa Penga māsas ģimene, deviņi cilvēki, tika arestēta un notiesāta. Par viņu nozieguma motīvu tika atzīts fakts, ka mākslinieks plānoja visas savas gleznas pēc savas nāves atdot pilsētai, nevis atstāt tās savai “ģimenei”.
Tiesa, izmeklētājs no Minskas, kurš ieradās Vitebskā, lai uzraudzītu sensacionālo lietu, izteica pavisam citu versiju. Penga kolekcijā bija gleznas, kurās daudzu pilsētas amatpersonu sievas attēlotas kailā stilā. Piemēram, vietējais izmeklētājs, kurš vadīja Penga slepkavības lietu. Minskas speciālists ierosināja, ka Pengu nogalinājis Vitebskas izmeklētājs greizsirdības dēļ – pēc tam viņam tika likts pabeigt izmeklēšanu.
Pēc Penga nāves Vitebskā tika izveidota viņa mākslas galerija, kurā bija izstādīti gandrīz 800 mākslinieka darbi.
Sākoties karam, kolekcija tika evakuēta uz Saratovu.
Bet pēc kara beigām Vitebskā atgriezās tikai neliela daļa darbu, pārējie joprojām tiek uzskaitīti kā pazudušie.
Saglabājušies darbi glabājas Vitebskas mākslas muzejā un Baltkrievijas Republikas Nacionālajā mākslas muzejā.
Gandrīz katra no gleznām ataino pagājušā gadsimta štetla ebreju ikdienu, viņu slepeno sapņu, bēdu un prieku piepildīto pasauli – pasauli prasmīgi un smalki tvēris ebreju mākslinieks Judels Pans.
Avoti: Arthive, Aleksejs Viktorovs








Source

Ziņo citiem - share

3 Responses

Leave a Reply

Ceram uz atbalstu

Kopā mēs veidojam labāku pasauli.

Jūsu ziedojums palīdzēs portālam turpināt ķert dezinformatorus un naida kurinātājus. Paldies par atbalstu!

10
Paldies par atbalstu!
Kaut kas nogāja greizi..
Previous slide
Next slide
DIENAS.INFO

IEROSINĀJUMS

Nosūtīt linku vai kādu citu ID pēc kura mēs varam identificēt saturu un izvērtēt iespējas tā pievienošanai monitoringa datu bāzē.

Ceram uz atbalstu

Kopā mēs veidojam labāku pasauli.

Jūsu ziedojums palīdzēs portālam turpināt ķert dezinformatorus un naida kurinātājus. Paldies par atbalstu!

10
Paldies par atbalstu!
Kaut kas nogāja greizi..