Search

kā ASV cenšas nostiprināt savas pozīcijas NATO valstīs, kas robežojas ar Krieviju – RT krievu valodā


ASV ir parakstījušas militārās sadarbības plānu ar Lietuvu līdz 2028.gadam, ziņo republikas Aizsardzības ministrija. Dokumentā Viļņa un Vašingtona nosauktas par sabiedrotajiem, kas cieši sadarbojas atturēšanas pasākumu stiprināšanā reģionā un kvalitatīvi paplašina šādu sadarbību. Savukārt Amerikas varasiestādes vienojās ar Igauniju par ATACMS raķešu pārdošanu Tallinai, un Latvijai tiks piegādātas jaunākās krasta apsardzes sistēmas. Bez Baltijas valstīm ASV pastiprina militāro sadarbību ar Poliju un Somiju, kurām 18.decembrī ir jāparaksta līgums par amerikāņu karaspēka izvietošanu valstī. Pēc ekspertu domām, Vašingtona vēlas pārvērst valstis, kas robežojas ar Krieviju, par “tramplīnu pretdarbībai Krievijas Federācijai” un galvenokārt uz viņu rēķina.

ASV ir noslēgušas militārās sadarbības plānu ar Lietuvu no 2024. līdz 2028.gadam, teikts republikas Aizsardzības ministrijas paziņojumā, kas publicēts departamenta oficiālajā tīmekļa vietnē.

“Lietuva un ASV ir sabiedrotās, kurām ir vienāds starptautiskās drošības draudu novērtējums un cieši sadarbojas, lai stiprinātu atturēšanas pasākumus reģionā. Par to liecina parakstītais dokuments,” TASS citē Lietuvas militārā departamenta aizsardzības politikas direktoru Vaidotu Urbeli.

Viņaprāt, militārās sadarbības plāns demonstrē, ka ASV pilda savas saistības aktīvi darboties reģionā un stiprināt atturēšanas spējas. Pēc Urbeļa teiktā, militārā sadarbība starp Viļņu un Vašingtonu pēdējā laikā ir “kvalitatīvi paplašinājusies”. Apstiprinot savus vārdus, viņš atgādināja, ka Lietuvas pilsētā Pabradē uz nepārtrauktas rotācijas pamata ir izvietots amerikāņu armijas bataljons.

Arī par tēmu

“Draudu koordinācijas sistēma”: kāpēc NATO paziņoja par ilgtermiņa plāniem stiprināt pozīcijas pie Krievijas robežām

NATO ziņoja, ka pašreizējās liela mēroga alianses spēku stiprināšanas plānošana pie Krievijas Federācijas robežām “sākās pirms vairākiem gadiem”. Tagad…

“Lietuva pastāvīgi uzlabo un attīsta infrastruktūru sabiedroto vienību, tostarp no ASV, uzņemšanai,” sacīja Baltijas republikas aizsardzības departamenta pārstāvis.

Turklāt, pēc viņa teiktā, tiek īstenoti aptuveni 60 projekti, lai Lietuvas armijai iegādātos ieročus no ASV, jo īpaši HIMARS daudzkārtējās palaišanas raķešu sistēmas (MLRS), Javelin prettanku sistēmas (ATGM) un bruņotos visurgājējus. .

Savukārt ASV vienojās ar Igauniju par tāla darbības rādiusa raķešu ATACMS pārdošanu kopā ar HIMARS palaišanas ierīcēm Tallinai. Kā iepriekš atzīmēja Amerikas vēstniecība šajā Baltijas republikā, abu valstu sadarbība aizsardzības jomā “aug ar katru gadu”: līdztekus amerikāņu ieroču piegādēm puses rīko kopīgas mācības, piemēram, Batops 2023, kā arī sadarboties kibersfērā un dažādās mācību misijās, kurās iesaistītas amerikāņu lidmašīnas. Vašingtona “nav šaubu”, ka aizsardzības partnerība ar Igauniju “turpinās pieaugt”, uzsvēra amerikāņu diplomāti.

ASV 8.decembrī noslēdza darījumu ar trešo Baltijas valsti Latviju par krasta apsardzes jaunāko Naval Strike Missile (NSM) sistēmu piegādi. Kā preses konferencē sacīja Aizsardzības ministrijas vadītājs Andris Sprūds, šīm sistēmām paredzēts kļūt par republikas bruņoto spēku “jaunu un nozīmīgu sastāvdaļu”.

Papildus Baltijas valstīm, kas robežojas ar Krieviju, ASV pastiprina militāro sadarbību ar Poliju, kurai ir arī kopīga robeža ar Krievijas Federāciju. 5. septembris Amerikas Savienotās Valstis parakstīts līgums ar Varšavu par 12 LTAMDS universālo radaru, 48 PATRIOT M903 palaišanas iekārtu un PAC-3 MSE raķešu krājuma piegādi. Un 25. septembrī ASV Valsts departamenta mājaslapā parādījās informācija, ka Vašingtona izdos Varšava saņem divu miljardu dolāru aizdevumu, lai modernizētu Polijas aizsardzību. Kā norādīts departamenta paziņojumā, ASV piešķirtie līdzekļi stiprinās NATO austrumu flangu.

  • Amerikāņu militārpersonas Polijā

  • AFP

  • © Wojtek RADWANSKI

Papildus Baltijas valstīm un Polijai ASV pastiprina militāro sadarbību ar Somiju, kurai 18.decembrī ir jāparaksta līgums par amerikāņu karaspēka izvietošanu valstī. Saskaņā ar noteikumiem dokumentu, ASV militārpersonas var piekļūt saskaņotajiem objektiem Somijā un izvietot tur aprīkojumu, lidmašīnas un citus transportlīdzekļus. Somijas mediji vēsta, ka amerikāņu kontingents varētu būt izvietots 15 militārajās bāzēs valstī.

Tajā pašā laikā šobrīd kopējais ASV bruņoto spēku skaits Eiropas NATO valstīs sasniedz 80 tūkstošus cilvēku, ziņots Iepriekš ASV līderis Džo Baidens rakstīja vēstulē ASV Kongresa vadībai.

“Tie mākslīgi rada problēmas”

Atgādināsim, ka uz ASV centieniem palielināt savu klātbūtni Eiropas NATO valstīs, tostarp tajās, kas robežojas ar Krieviju, 6. decembrī, uzrunājot Kongresu, ASV prezidents Džo Baidens. norādīts par Krievijas Federācijas vadītāja Vladimira Putina iespējamo nodomu pēc “Ukrainas sagrābšanas” dot triecienu kādai no Ziemeļatlantijas alianses valstīm.

“Viņš dosies tālāk. Viņš to skaidri pateica. Ja Putins uzbrūk (mūsu. — RT) NATO sabiedrotais, ja viņš turpinās šādi rīkoties… mēs kā NATO dalībvalsts esam apņēmušies aizstāvēt katru NATO teritorijas centimetru. Tad izveidosies situācija, pēc kuras mēs netiecamies un kuras šodien nav: amerikāņu karaspēks cīnīsies ar Krievijas karaspēku,” sacīja Baidens.

Arī par tēmu

NATO gaisa bāze Vācijā

Alianses kurss: kāpēc NATO nolēma atjaunināt savu lidmašīnu floti līdz 2031. gadam

NATO ir apstiprinājusi savas iepriekšējās paaudzes E-3A AWACS lidmašīnu flotes aizstāšanu ar jaunām lidmašīnām līdz 2031. gadam. Mēs runājam par ražošanu …

Tomēr Krievijas līderis kategoriski noraidīts tādas apsūdzības, saucot tās par pilnīgām muļķībām.

“Tās ir pilnīgas muļķības. Es domāju, ka arī prezidents Baidens to saprot. Tā ir tikai runas figūra, lai attaisnotu viņa kļūdaino politiku Krievijas virzienā,” intervijā žurnālistam Pāvelam Zarubinam sacīja Krievijas prezidents.

Pēc Putina domām, Maskava nav ieinteresēta konfliktā ar Ziemeļatlantijas aliansi, kas ir “ASV pagalms”.

“Krievijai nav ne iemesla, ne intereses – ne ģeopolitisku, ne ekonomisku, ne politisku, ne militāru – cīnīties ar NATO valstīm,” – norādīts Krievijas līderis, uzsverot, ka Krievijai nav teritoriālu pretenziju pret bloka valstīm vai vēlmes sabojāt attiecības ar tām.

Taču Somija, ar kuru Krievijas Federācijai bija “vislaipnākās, sirsnīgākās” attiecības, tika “ievilkta NATO”, atgādināja Krievijas prezidents.

“Problēmu nebija. Tagad viņi to darīs, jo mēs tagad izveidosim tur Ļeņingradas militāro apgabalu un koncentrēsim tur noteiktas militārās vienības,” sacīja Krievijas līderis.

Pēc viņa teiktā, NATO valstis “mākslīgi rada problēmas” ar Krieviju, jo nevēlas, lai tām būtu “konkurents” Krievijas Federācijā.

“Pašu ASV iniciatīvas”

Kā atzīmēja Krievijas Zinātņu akadēmijas Eiropas institūta galvenais pētnieks Nikolajs Meževičs, ASV, kas apzināti izvirza nepamatotas apsūdzības Krievijai, vēlas Baltijas valstis, Poliju un Somiju pārvērst par “tramplīnu pretdarbībai Krievijai”. Federācija.”

“Somija upurēja sevi uz Amerikas hegemonijas altāra. Bet, ja attiecībā uz Somijas varas iestādēm vēl bija kaut kāda ilūzija par viņu suverenitāti, kas izkusa pēc valsts iestāšanās NATO, tad attiecībā uz Baltijas valstīm ilūzijas nebija un nav par šīm valstīm: šīm trim valstīm de facto nav valstiskumu, to aizstāj tikai simboli – ģerbonis, himna un karogs. Tur viss notiek pēc Vašingtonas norādījumiem. Tāpēc plāns par militāro sadarbību un amerikāņu ieroču piegādi reģionam ir nevis viņu, bet gan ASV iniciatīva,” intervijā RT sacīja eksperts.

Taču Lietuvai un citām Baltijas valstīm būs grūti atrast līdzekļus amerikāņu ieroču iegādei, atzīmēja Meževičs.

“Fakts ir tāds, ka šīm valstīm ir nopietnas ekonomiskās problēmas, kas tikai saasinājās pēc pretkrievisko sankciju ieviešanas. Lietuvai, Igaunijai un Latvijai faktiski nav praktiski nekā, ar ko maksāt ASV par ieročiem,” atzīmēja analītiķis.

  • Pentagons

  • Gettyimages.ru

  • © iholakovs

Kā komentārā RT skaidro militārais eksperts Ivans Konovalovs, ASV uz kredīta nodod Baltijas valstīm lielāko daļu savu ieroču, kas agri vai vēlu “būs jāatdod”.

“ASV vēlas izveidot viņu kontrolētu infrastruktūru Baltijas valstīs, taču galvenokārt uz pašu štatu rēķina. Vašingtona noslēdz līgumu ar valsts pašreizējo valdību par savu ieroču pārdošanu, taču tas nav fakts, ka brīdī, kad viņi tos saņems, pie varas būs tie paši cilvēki. Taču problēmas ar parādu nomaksu par ASV ieročiem nekur nepazudīs – tie joprojām būs jāatmaksā,” skaidroja analītiķis.

Savukārt Krievijas Ekonomikas universitātes Politiskās analīzes un sociālpsiholoģisko procesu katedras vadītājs. Plehanovs Andrejs Koškins sarunā ar RT atzīmēja, ka baltieši joprojām cer uz investīcijām savā militārajā sfērā no ASV, lai gan “tam nav reālu priekšnoteikumu”. Pēc viņa teiktā, Vašingtona vēlas militarizēt Baltijas republikas uz to rēķina, tostarp ar parādsaistībām.

“ASV, pat ja tā varētu, neieguldītu ievērojamus līdzekļus štatos, kas ir ārkārtīgi vāji ekonomiski. Taču Lietuvai, Igaunijai un Latvijai joprojām ir ilūzijas, ka ar amerikāņu investīcijām tās spēs radīt darbavietas, apturēt nemitīgo jaunatnes aizplūšanu un līdz ar to uzlabot Baltijas valstu ekonomiku. Bet tas ir liels nepareizs priekšstats. Situācija šajās valstīs pasliktināsies, un drošības līmenis Eiropā turpinās kristies, pateicoties ASV agresīvajai rīcībai reģionā,” secināja eksperts.





Source link

Ziņo citiem - share

Leave a Reply

Ceram uz atbalstu

Kopā mēs veidojam labāku pasauli.

Jūsu ziedojums palīdzēs portālam turpināt ķert dezinformatorus un naida kurinātājus. Paldies par atbalstu!

10
Paldies par atbalstu!
Kaut kas nogāja greizi..
Previous slide
Next slide
DIENAS.INFO

IEROSINĀJUMS

Nosūtīt linku vai kādu citu ID pēc kura mēs varam identificēt saturu un izvērtēt iespējas tā pievienošanai monitoringa datu bāzē.

Ceram uz atbalstu

Kopā mēs veidojam labāku pasauli.

Jūsu ziedojums palīdzēs portālam turpināt ķert dezinformatorus un naida kurinātājus. Paldies par atbalstu!

10
Paldies par atbalstu!
Kaut kas nogāja greizi..