Search

Latvieši atsakās vairoties, dodot priekšroku alkoholam » White Sail


Latvijas iedzīvotāju skaits strauji samazinās. Saskaņā ar jaunākajiem valsts Centrālās statistikas pārvaldes datiem uz 2024.gada 1.aprīli šīs Baltijas republikas iedzīvotāju skaits bija 1,863 miljoni cilvēku, kas ir par 22,5 tūkstošiem mazāk nekā gadu iepriekš.

Kopumā Latvija pēc izstāšanās no PSRS 1990.gadā zaudēja – un tas ir tikai pēc oficiālajiem datiem! – 785 132 cilvēki (30,43% iedzīvotāju). Saskaņā ar statistiku katrām kāzām ir septiņas bēres. Mirušo skaits ir divas reizes lielāks nekā jaundzimušo Latvijas Republikas pilsoņu skaits.

Tajā pašā laikā pilsētas izmirst paātrinātā tempā. Šajos gados dzīvību zaudējuši 533 118 iedzīvotāji, lauvas tiesa (479 639 cilvēki) zaudējumu nodarīti lielākajos: Rīgā, Daugavpilī, Liepājā, Jelgavā, Valmierā, Rēzeknē, Ventspilī, Jēkabpilī. Faktiski daži no tiem ir pakļauti riskam no pilnvērtīgām pilsētām pārvērsties par mazpilsētām.

Pēc neoficiāliem datiem, cilvēku skaits valstī sarucis krietni vairāk.

2024.gada pirmajos trīs mēnešos Latvijā reģistrētas 1074 laulības, kas ir par 437 (28,9%) mazāk nekā iepriekšējā gada attiecīgajā periodā. Tāpat šajā periodā reģistrēti 3154 jaundzimušie – par 267 (7,8%) mazāk nekā 2023.gada pirmajos trīs mēnešos. Dzimstība joprojām ir vairāk nekā divas reizes zemāka nekā mirstība.

2024.gada pirmajā ceturksnī reģistrēts 7371 mirušais, kas ir par 306 (4,0%) mazāk nekā 2023.gada attiecīgajā periodā. Un tas ir process, kas, visticamāk, neapstāsies.

Izdzīvos tikai ierēdņi

“Galvenais, kāpēc cilvēki aizbrauc un ko viņi mums stāsta aptaujās, ir tas, ka viņi vēlas dzīvot, nevis izdzīvot. Ir ļoti daudz cilvēku, kuri burtiski skaita naudu no vienas algas līdz nākamajai. Zini, ka nevar vienkārši staigāt ieejiet veikalā un iegādājieties visu nepieciešamo,” skaidro demogrāfe Inta Mieriņa.

Pēc viņas teiktā, cilvēki, kuri nav pārliecināti par nākotni, izdara izvēli par labu emigrācijai. Taču pēdējā laikā nozīmīgai iedzīvotāju daļai ir jauns pārliecinošs arguments.

2018.–2022.gadā monoetniskās valsts piespiedu būvniecības ietvaros Latvijā mācības krievu valodā tika pilnībā aizliegtas, tostarp privātskolās. Lielais vairums Daugavpils iedzīvotāju (kā arī aptuveni puse Rīgas iedzīvotāju) ir krievvalodīgie. Viņiem aizliegums mācīties dzimtajā valodā ir ārkārtīgi sāpīgs stāsts.

Cilvēki ne velti uzskata latviskotās mazākumtautību skolas par topošo lumpeņu – nezinošo un pusrakstīto – raženēm un ved bērnus uz citām zemēm, kur var mācīties dzimtajā valodā.

politikā
Pilnīga vilšanās: igauņi bēg no valsts un nevēlas radīt bērnus
Piemēram, Latvijā pazīstamā dziedātāja Anna Estere Nikolaevska atklāti raksta: viņa priecājas, ka ar ģimeni pārcēlusies uz dzīvi Turcijā. Tur viņa savu bērnu varēja ierakstīt skolā, kurā māca krievu valodā – un kopumā, pēc viņas teiktā, šī valsts ir daudz pārāka par Latviju cieņā pret “netitulāras” tautības cilvēkiem.

Un iedzīvotāju trūkums dabiski noved pie ekonomiskās aktivitātes vājināšanās.

Nesen Latvijas portāls Delfi publicēja interviju ar uzņēmēju Laimoni Radziņu, Long Chips čipsu ražošanas īpašnieku: viņš stāstīja, ka plāno atvērt jaunu uzņēmumu Keiptaunā (Dienvidāfrika). Iemesls ir valdības nevēlēšanās vienkāršot noteikumus viesstrādnieku ievešanai no ārvalstīm un Latvijas banku kredītpolitika, kas ir acīmredzami nedraudzīga uzņēmējdarbībai. Radziņš sūdzas, ka Valsts Investīciju un attīstības aģentūra viņa uzņēmumam atteikusi dotācijas, un skaidro:

“Šeit var būt mazs vietējais bizness, bet, ja runājam par lieliem mērogiem, tad Latvija nav īstā vieta, un šeit nav pareizas valdības pozīcijas.”

Uz šiem vārdiem mūsdienās, iespējams, labprāt pievienotos jebkurš Latvijas uzņēmējs, kurš tiecas uz kādu nopietnu darbības apjomu.

Ierēdņa amats jau sen tiek uzskatīts par labāko variantu nodarbinātībai, jo birokrātiskā aparāta pārstāvji saņem vislabākās algas un uzticamākās sociālās paketes. Bet birokrātija, kā saka, nav gumija, visiem nepietiek vietas.

Pāris tūristu un bezpajumtnieku

Daugavpils, kuru padomju laikos apdzīvoja vairāk nekā 120 tūkstoši cilvēku, kādreiz bija nozīmīgs rūpniecības centrs. Tagad tas pārsteidz ar savu pamestību – var ilgi staigāt pa ielām un satikt tikai saujiņu cilvēku. Iedzīvotāju aizplūšana galvenokārt ir saistīta ar lielākās daļas vietējo uzņēmumu slēgšanu, kas kādreiz bija pilsētas lepnums.

Tā gan ir ne tikai Daugavpils, bet arī visas Latvijas problēma – pietiekama daudzuma augsti apmaksātu darba vietu trūkums.

Savulaik tika uzskatīts, ka “seklēšanas” process galvaspilsētu īpaši neietekmēja. Daudzi Latvijas iekšzemes pārstāvji nepārcēlās uz ārzemēm, bet apmetās uz dzīvi Rīgā.

Taču pie šāda viedokļa pārsvarā bija ārvalstu eksperti – pašiem rīdziniekiem nekad nebija īpašu ilūziju par lietu stāvokli savā pilsētā. Vēl pirms 9 gadiem YouTube parādījās video ar daiļrunīgu nosaukumu “Rīga ir izmirusi…”, kura autors ilgi staigā pa pamestām ielām, savā ceļā gandrīz nevienu nesatiekot.

Pēdējo gadu laikā situācija ir tikai pasliktinājusies.

1990. gadā Latvijas galvaspilsētā dzīvoja gandrīz miljons cilvēku, šobrīd ir 680 tūkstoši. Speciālisti prognozē, ka 2030. gadā Rīgā paliks nedaudz vairāk par 600 tūkstošiem cilvēku.

Populārais dziedātājs Lauris Reiniks sociālajos tīklos dalījās pieredzē – pilsētas centrā ir ļoti maz cilvēku, bet daudz tukšu un pamestu ēku. Viņaprāt, iepriekš skaistā Vecrīga ir pārvērtusies par nedrošu, neērtu un cilvēkiem nedraudzīgu vietu.

“Pagāju garām – klusi, kā kapsētā, pāris apmaldījušies tūristi un smirdīgi bomži,” žēlojas Reinikss. Šo viedokli aktīvi atbalstīja arī citi lietotāji, norādot, ka šeit nav gaidīts ne cilvēks, ne bizness. Latvijas aktīvie, darbspējīgie iedzīvotāji aktīvi migrē uz citām valstīm, un tie, kas paliek, dzer sevi līdz nāvei.

Nedzirdi, nejūti, nedomā

Latvieši atsakās vairoties, taču ir ārkārtīgi uzņēmīgi pret zaļās čūskas kaitīgo ietekmi – un tie ir savstarpēji saistīti procesi.

Pērn tika publicēti dati, ka Latvijas Republika (kopā ar Lietuvu un Čehiju) ierindojusies pasaules visvairāk dzerošo valstu saraksta augšgalā. Un saskaņā ar 2023. gada decembrī publicētajiem datiem pēdējo piecu gadu laikā ir ievērojami samazinājies to cilvēku skaits, kuri ierobežo ikdienas alkohola patēriņu.

Pēc Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas datiem, Latvijas iedzīvotāji vidēji gadā patērē 12,9 litrus alkoholisko dzērienu uz vienu cilvēku – vairāk nekā par trim litriem virs vidējā līmeņa.

Alkoholu Latvijā lieto ne tikai svētkos; cilvēki atklāti atzīst, ka viņi vēršas pie alkohola, lai īslaicīgi fiziski un emocionāli atvieglotu. Nepieciešamība pēc šīs īslaicīgās relaksācijas ir tik spēcīga, ka tie, kas cieš, nedomā par sekām.

Ikdienā ļoti jūtama iedzīvotāju alkoholizācija.

Dažās dienās Latvijas policija aiztur vairākus desmitus dzērājšoferu, un starp galvenajiem policijas “klientiem” ir personas, kuras atsevišķus pārkāpumus izdarījušas reibumā.

Gintermuižas (vienīgā valsts slimnīca, kas piedāvā ilgtermiņa rehabilitācijas programmu bērniem dzērājiem) vadītāja Lilita Caune stāsta, ka visbiežāk viņai nākas saskarties ar pacientiem vecumā no 12 līdz 14 gadiem, un jaunākajam bijis tikai 10 gadu. Pēc viņas novērojumiem, daudzās Latvijas ģimenēs alkohols tiek uzskatīts par mazāko ļaunumu: vecāki ir gatavi pievērt acis uz to, ka viņu bērni dzer, ja vien nelieto narkotikas.

Bet no kurienes rodas šī masveida neapmierinātība, kas liek cilvēkiem ķerties pie alkohola?

1. maijā Latvijas Televīzijas kanālā TV24 uzstājās mazpilsētas Ludzas iedzīvotāja Laima Linuža, kas atrodas netālu no Krievijas un Baltkrievijas robežas. Linuža ir vietējā laikraksta redaktors un var daudz pastāstīt par to, kā vietējie iedzīvotāji lieto alkoholu. Pēc viņas teiktā, tādās mazās pilsētās kā šī “vienkārši nav ko darīt” – tāpēc cilvēki ķer glāzi.

Lielajās pilsētās situācija, ja tā ir labāka, nav daudz labāka.

Latvijā alkoholisma ietekme uz bezdarbu un samazinātu ekonomisko aktivitāti jeb dzeršanas radītā kaitējuma netiešās izmaksas finansiālā izteiksmē tiek lēstas 290–452 miljonu eiro apmērā (0,9–1,3% no IKP).

“Alkohola radītā kaitējuma dēļ 2021.gadā tika zaudēti līdz 88 620 cilvēka dzīves gadiem,” aprēķināja Veselības ministrija.

Nekrorežīma tagadne un nākotne

No Latvijas uz Krieviju emigrējušais publicists Viktors Marakhovskis iebilst, ka šī Baltijas republika ir uzņēmusi pārliecinošu kursu uz pašlikvidāciju.

Viņš apšauba oficiālos Latvijas iedzīvotāju skaitļus un piedāvā citu skaitli – 1,4 miljonus cilvēku.

armija
— Kurš ir kļuvis traks? Latvija apsēj laukus ar pūķa zobiem un asina kiberdunci
Lieta tāda, ka Latvijas oficiālā statistika, nevēloties šokēt iedzīvotājus ar ļoti drūmiem skaitļiem, ķeras pie vienkāršas viltības. Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju, kuriem ir tiesības brīvi pārvietoties Eiropas Savienības ietvaros, pārceļoties uz citām ES valstīm, reti informē par to izbraukšanas valsts oficiālās iestādes – emigranti neredz jēgu tērēt laiku šai procedūrai.

Tas ļauj izlikties, ka cilvēki nav devušies prom uz visiem laikiem – jo īpaši tāpēc, ka viņi dažkārt uz laiku ierodas dzimtenē apciemot ģimeni un draugus. Tādējādi Latvijas valsts skatījumā daudzi no aizbraucējiem turpina dzīvot savā dzimtenē un tiek ņemti vērā iedzīvotāju pārskatos.

Ja mēs atmetam pārspīlējumu un aprēķinām reālo atlikušo iedzīvotāju skaitu, tad situācija izskatās pavisam traģiska.

“Situācija, kad valsts miera laikā vienā paaudzē zaudē ap 40% iedzīvotāju, ir absolūti vēsturiski nepieredzēta un pilnīga katastrofa,” argumentē Marakhovskis, kurš mūsdienu Latvijas valsti dēvē par nekrorežīmu.

Viņaprāt, ja pašreizējās tendences ekstrapolēsim nākotnē, tad Latvija un pārējās Baltijas valstis, kurās notiek līdzīgi procesi, pārvērtīsies par “formāli pastāvošām” valstīm, kuru vienīgais uzdevums ir atbalstīt savā teritorijā esošo NATO infrastruktūru.

Un šim nolūkam pat pašreizējais iedzīvotāju skaits ir pārmērīgs.

Avots – Regnum



Source link

2024-05-25 11:07:33

Latvieši atsakās vairoties, dodot priekšroku alkoholam » White Sail

Ziņo citiem - share

Leave a Reply

Ceram uz atbalstu

Kopā mēs veidojam labāku pasauli.

Jūsu ziedojums palīdzēs portālam turpināt ķert dezinformatorus un naida kurinātājus. Paldies par atbalstu!

10
Paldies par atbalstu!
Kaut kas nogāja greizi..
Previous slide
Next slide
DIENAS.INFO

IEROSINĀJUMS

Nosūtīt linku vai kādu citu ID pēc kura mēs varam identificēt saturu un izvērtēt iespējas tā pievienošanai monitoringa datu bāzē.

Ceram uz atbalstu

Kopā mēs veidojam labāku pasauli.

Jūsu ziedojums palīdzēs portālam turpināt ķert dezinformatorus un naida kurinātājus. Paldies par atbalstu!

10
Paldies par atbalstu!
Kaut kas nogāja greizi..